Competition Results for 14/08/2016

Winter Series D Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Lou Zylstra XTC A Class 993 67.5 1:01:17 1:30:47 1 42
Craig Fraser HyperSonic Nacra 5.8 1637 72 1:05:59 1:31:39 2 19
Nick Drapes Nic Nac Nacra 5.8 1450 72 1:08:32 1:35:11 3 8
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 82.5 1:19:20 1:36:10 4 16
Lock Percy Dazzle A Class Classic 755 67.5 1:05:07 1:36:28 5 38
James Fraser TranSonic Narca 5.8 1671 72 1:11:02 1:38:39 6 41
Craig Wilson Toucan Nacra 16sq 219 80 1:20:00 1:40:00 7 71
Craig Aspinall Dream Come True Nacra 5.8 1660 72 1:12:11 1:40:15 8 72
Paul Bennett Predator Hobie 16 111792 82.5 1:18:52 1:41:20 9 47
Leon McNiell AOK A Class AUS984 67.5 1:08:38 1:41:41 10 74
Leon Percy Air n Water A Class Vintage 984 R 71.5 1:12:55 1:41:59 11 39
Clifford Heath Black Cockatoo Nacra 5.8 1668 72 1:14:46 1:43:51 12 62

Winter Series C Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Barry Morgan Arrow Arrow 1663 91 1:16:22 1:23:55 1 37
Chris Davey Livewire Nacra 4.5 535 87 1:13:58 1:25:01 2 38
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 93.5 1:26:18 1:32:18 3 23
Gary Fleming Tigger Paper Tiger 2314 92.5 1:27:19 1:34:24 4 27
Oliver Davey Problem Child Nacra 350 513 105 DNF 0:00:00 6 27

Winter Series B Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Matt Hope A Bit On The Side RS400 1337 99.6 1:01:24 1:01:39 1 6
Rolf Collett Aquarius Laser 154311 113 1:22:40 1:13:09 2 11

Winter Series T Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
John Boetje Squeeze Farrier TT18 55 120 1:26:04 1:11:43 1 5

Winter Series A Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Lawson Collett Tick O'Pen BIC 6465 153.3 1:09:54 0:45:36 1 13
Patrick Vale Jar Of Rainbows Heron 9701 145 1:08:33 0:47:17 2 14