Competition Results for 06/03/2016

B Handicap D Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Paul Bennett Predator Hobie 16 111792 111.3 1:04:00 1:00:57 1 73
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 104.9 1:06:01 1:02:56 2 44
Clifford Heath Philip J Nacra 16 sq 219 108.3 1:12:16 1:06:44 3 43
James Fraser Hypersonic Nacra 5.8 1637 93.2 1:02:20 1:06:53 4 28
Nick Drapes Nic Nac Nacra 5.8 1450 85.4 VOL 0:00:00 4.66 23.32
Craig Fraser Flash Nacra 4.5 568 102.3 1:08:51 1:07:18 5 76
Lou Zylstra XTC A Class 993 86 0:58:10 1:07:38 6 26
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 103.7 1:10:34 1:08:03 7 28
Rob Wibaux Heatseeker Nacra 5.8 1453 95.3 1:05:11 1:08:24 8 30
Craig Aspinall Dream Come True Nacra 5.8 1660 94.9 DNS 0:00:00 11 67

B Handicap C Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 113.8 1:08:47 1:00:27 1 17
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 102 1:05:25 1:04:08 2 28
B. Morgan AROHA Arrow 1663 92.6 1:00:36 1:05:27 3 8
Tim Hunt Red Oxygen DIY16 1 81.9 VOL 0:00:00 3.94 19.69
Oliver Davey Problem Child Nacra 350 513 130.1 1:26:37 1:06:35 4 30
Ross Guinea Briscat Nacra 14sq 57 85 0:57:09 1:07:14 5 34
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 99.4 1:08:44 1:09:09 6 38

B Handicap B Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Chris Worchurst Finnesse Laser 155681 123.4 0:58:04 0:47:03 1 Visitor
Craig Gray Grey Ghost Rooster 443 117.3 0:55:22 0:47:12 2 24
Matthew Hatton Laser Thearpy Laser 149803 124.1 0:58:48 0:47:23 3 Visitor
Mark John Mor Y Ddraig Laser 202733 113.9 0:54:09 0:47:33 4 Visitor
John Casey Full Throttle Laser 198089 117.1 0:55:54 0:47:44 5 Visitor
Peter Listrup Green Bean Laser 123148 126.6 1:00:58 0:48:09 6 Visitor
Tim Barker Nevermind Laser 167117 114.7 0:56:05 0:48:54 7 Visitor
Chris Connoll Sirocco Laser 202668 112.9 0:55:25 0:49:05 8 Visitor
Rolf Collett Aquarius Laser 154311 126.8 1:02:16 0:49:06 9 29
Peter Fell Dharma Laser 202769 113.6 0:56:02 0:49:20 10 Visitor
Michael Willson Rocking Chair Laser 185821 112.6 0:56:10 0:49:53 11 Visitor
Alex Gray Iron Paw Laser Radial 123235 136.9 1:09:45 0:50:57 12 34
Peter Craig Keri Craig Laser Radial 205002 122.4 1:03:22 0:51:46 13 Visitor

B Handicap T Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Bruce Munro Magic Moments Masrm 720 267 110.3 0:50:50 0:46:05 1 12
John Boetje Squeeze Farrier TT18 55 112.7 0:54:32 0:48:23 2 6

B handicap A Division ... Race 5
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Cameron Huddlestone-Holmes Charlie 4 X3 TBA 154.6 0:43:30 0:28:08 1 12
Lawson Collett Tick O'Pen BIC 6465 151.4 0:46:08 0:30:28 2 10
Charlie Gray Grey Ocean 2 Sabot 7063 143.6 0:47:28 0:33:03 3 8
Marcus Simpson Moggie Barnstaple 64 144.4 0:47:53 0:33:10 4 30
Frazer Coster TBA OpenBic 5651 193.7 DNS 0:00:00 7 34
Patrick Vale Jar Of Rainbows Heron 9701 165 DNS 0:00:00 7 32