Competition Results for 06/03/2016

B Handicap D Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Lou Zylstra XTC A Class 993 86.9 0:54:50 1:03:06 1 20
David Stephens Frogs Hollow Hobie 16 110610 104.3 1:06:08 1:03:24 2 21
Craig Aspinall Dream Come True Nacra 5.8 1660 93.3 1:00:32 1:04:53 3 56
Clifford Heath Philip J Nacra 16 sq 219 105.3 1:09:06 1:05:37 4 40
Nick Drapes Nic Nac Nacra 5.8 1450 85.4 VOL 0:00:00 4.66 18.66
Rob Wibaux Heatseeker Nacra 5.8 1453 92.5 1:00:48 1:05:44 5 22
James Fraser Hypersonic Nacra 5.8 1637 89.7 0:59:26 1:06:15 6 24
Mark Oakden Lightning Nacra 5.0 2210 99 1:06:56 1:07:37 7 42
Craig Fraser Flash Nacra 4.5 568 87 1:05:15 1:15:00 8 71
Paul Bennett Predator Hobie 16 111792 82.5 1:06:58 1:21:10 9 72

B Handicap C Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
B. Morgan AROHA Arrow 1663 95.4 0:57:44 1:00:31 1 5
Lucille Miller Blue Max Paper Tiger 1597 115.8 1:10:55 1:01:14 2 16
Oliver Davey Problem Child Nacra 350 513 124.3 1:21:04 1:05:13 3 26
Tim Hunt Red Oxygen DIY16 1 81.9 VOL 0:00:00 3.75 15.75
Phil Ross 12 Bar Blues Nacra 14sq 12 97.4 1:03:35 1:05:17 4 26
Chris Shannon The Other Lady Paper Tiger 2920 92.5 1:01:58 1:06:59 5 32

B Handicap B Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Michael Willson Rocking Chair Laser 185821 113 0:53:07 0:47:00 1 Visitor
Chris Connoll Sirocco Laser 202668 113 0:53:16 0:47:08 2 Visitor
Peter Fell Dharma Laser 202769 113 0:53:35 0:47:25 3 Visitor
Mark John Mor Y Ddraig Laser 202733 113 0:53:44 0:47:33 4 Visitor
Tim Barker Nevermind Laser 167117 113 0:54:06 0:47:53 5 Visitor
John Casey Full Throttle Laser 198089 113 0:55:14 0:48:53 6 Visitor
Peter Craig Keri Craig Laser Radial 205002 116 0:57:44 0:49:46 7 Visitor
Alex Gray Iron Paw Laser Radial 123235 129.4 1:04:37 0:49:56 8 22
Chris Worchurst Finnesse Laser 155681 113 0:58:13 0:51:31 9 Visitor
Matthew Hatton Laser Thearpy Laser 149803 113 0:58:32 0:51:48 10 Visitor
Craig Gray Grey Ghost Rooster 443 106.3 0:55:20 0:52:03 11 22
Peter Listrup Green Bean Laser 123148 113 0:59:43 0:52:51 12 Visitor
Rolf Collett Aquarius Laser 154311 112.5 0:59:51 0:53:12 13 20

B Handicap T Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
John Boetje Squeeze Farrier TT18 55 120 0:51:10 0:42:38 1 4
Bruce Munro Magic Moments Masrm 720 267 104 0:50:02 0:48:07 2 11

B handicap A Division ... Race 4
Skipper Boat Name Class Sail Number Handicap Elapsed Corrected Place Series Score
Lawson Collett Tick O'Pen BIC 6465 179.5 0:48:00 0:26:44 1 8
Charlie Gray Grey Ocean 2 Sabot 7063 137.6 0:45:30 0:33:04 2 5
Cameron Huddlestone-Holmes Charlie 4 X3 TBA 138.9 0:48:59 0:35:16 3 11
Patrick Vale Jar Of Rainbows Heron 9701 145 0:52:17 0:36:03 4 25
Marcus Simpson Moggie Barnstaple 64 119.5 0:45:45 0:38:17 5 26
Frazer Coster TBA OpenBic 5651 153.5 1:01:23 0:39:59 6 27